News


<< to the list of news

24.07.2017

The preliminary program is placed.


PaCT-2017 Preliminary Program

 

MONDAY,  September 4

19:00

PaCT-2017 WELCOME PARTY

 

TUESDAY, September 5

08:00-09:00

REGISTRATION AND WELCOME COFFEE

08:50-09:00

OPENING SESSION

09:00-10:30

OVERTURE

09:00-09:30

Accelerated analysis of biological parameters space using GPU, Marco Nobile, Giancarlo Mauri

09:30-10:00

Experimenting with a context-aware language, Chiara Bodei,  Pierpaolo Degano,  Gian-Luigi Ferrari,  Letterio Galletta

10:00-10:30

Parallel algorithm with modulus structure for simulation of seismic wave propagation in 3D multiscale multiphysics media, Vladimir Tcheverda, Vadim Lisitsa, Galina Reshetova, Victor Kostin

10:30-11:00

COFFEE BREAK

11:00-12:30

SYSTEM ALGORITHMS FOR HETEROGENEOUS COMPUTER SYSTEMS

11:00-11:30

A novel string representation and kernel function for the comparison of I/O access patterns, Raul Torres, Julian Kunkel, Manuel Dolz, Thomas Ludwig

11:30-11:50

Islands-of-cores approach for harnessing SMP/NUMA architectures in heterogeneous stencil computations,  Lukasz Szustak, Roman Wyrzykowski, Ondrej Jakl

11:50-12:20

Performance evaluation of two load balancing algorithms on a hybrid parallel architecture, Tiago Marques do Nascimento, Rodrigo Weber dos Santos, Marcelo Lobosco

12:20-12:30

GENERAL ANNOUNCEMENTS AND PHOTO SESSION

12:30-14:00

LUNCH

14:00-15:30

TECHNOLOGICAL ASPECTS OF NUMERICAL MODELING

14:00-14:25

Scalable computations of GeRa code on the base of software platform INMOST, Igor Konshin, Ivan Kapyrin   

14:25-14:45

Parallel algorithms for an implicit CFD solver on tree-based grids, Pavel Pavlukhin, Igor Menshov (KIAM RAS)

14:45-15:10

Technological aspects of the hybrid parallelization with OpenMP and MPI, Oleg Bessonov  

15:10-15:30

Performance aspects of collocated and staggered grids for Particle-in-Cell plasma simulation, Sergey Bastrakov, Igor Surmin, Evgeny Efimenko, Arkady Gonoskov, Iosif Meyerov

15:30-16:00

COFFEE BREAK

16:00-17:25

PARALLEL ALGORITHMS

16:00-16:25

Application of graph models to the parallel algorithms design for the motion simulation of tethered satellite systems, Alexandr Kovartsev, Victor Zhidchenko  

16:25-16:45

Multi-granularity partitioning and scheduling method for streaming programs on multi-CPU and multi-GPU heterogeneous architectures, Junqing Yu,Wenbin Chen,Ruirui Yang

16:45-17:05

The DiamondTetris algorithm for maximum performance vectorized stencil computation, Anastasia Perepelkina, Vadim Levchenko

17:05-17:25

Software implementation of mathematical model of thermodynamic processes in a steam turbine on high-performance system, Aleksandr Sukhinov, Aleksandr Chistyakov, Alla Nikitina, Irina Yakovenko, Vladimir Parshukov, Nikolay Efimov, Vadim Kopitsa, Dmitriy Stepovoy

 

WEDNESDAY, September 6

09:00-10:30

FINE GRAIN COMPUTATIONS AND DISCRETE SYSTEMS  

09:00-09:25

A new class of smallest four-state FSSP partial solutions for one-dimensional ring cellular automata, Hiroshi Umeo

09:25-09:45

Parallel implementation of cellular automaton model of the carbon corrosion under the influence of the electrochemical oxidation, Karl K. Sabelfeld, Eugene N. Gribov, Anastasiya Kireeva, Natalia Maltseva

09:45-10:10

Finite and infinite computations and a classification of two-dimensional cellular automata, Louis D'Alotto

10:10-10:30

Generating maximal domino patterns by cellular automata agent, Rolf Hoffmann, Dominique Deserable

10:30–11:00

COFFEE BREAK

11:00-12:30

SCHEDULING

11:00-11:30

Cyclic anticipation scheduling in grid VOs with stakeholders preferences, Victor Toporkov, Dmitry Yemelyanov, Anna Toporkova, Petr Potekhin

11:30-11:50

An experimental study of workflow scheduling algorithms for heterogeneous systems, Alexey Nazarenko, Oleg Sukhoroslov

11:50-12:10

Comparison of auction methods for job scheduling with absolute priorities, Artem Tikhomirov, Pavel Telegin, Anton Baranov

12:10-12:30

Stopwatch automata-based model for efficient schedulability analysis of modular computer systems, Alevtina Glonina, Anatoly Bahmurov

12:30-14:00

LUNCH

14:00-15:30

APPLICATIONS: OPTIMIZATION

14:00-14:20

Parallel computing for time-consuming multicriterial optimization problems, Evgeny Kozinov, Victor Gergel

14:20-14:40

Parallel algorithm for solving constrained global optimization problems, Konstantin Barkalov, Ilya Lebedev

14:40-15:00

A functional approach to parallelizing data mining algorithms in Java, Ivan Kholod, Sergei Gorlatch, Andrey Shorov

15:00-15:30

Parallelizing metaheuristics for optimal design of multiproduct batch plants on GPU, Andrey Borisenko, Sergei Gorlatch

15:30-16:30

COFFEE BREAK & POSTER SESSION

1

Parallelizing inline data reduction operations for primary storage systems, Jeonghyeon Ma, Chanik Park

2

The algorithm of control program generation for optimization of LuNA programs execution, Anastasia Tkacheva

3

Parallel calculation of diameter constrained network reliability, Denis Migov, Sergei Nesterov

4

Defining order of execution in Aspect programming language, Sergey Arykov

5

Automation development framework of scalable scientific web applications based on subject domain knowledge, Igor Bychkov, Gennady Oparin, Vera Bogdanova, Anton Pashinin, Sergey Gorsky

6

Auto-vectorization of loops on Intel 64 and Intel Xeon Phi: analysis and evaluation, Olga Moldovanova, Mikhail Kurnosov

7

Multiple-precision residue-based arithmetic library for parallel CPU-GPU architectures: data types and structure, Konstantin Isupov, Alexander Kuvaev, Mikhail Popov, Anton Zaviyalov

8

The implementation of cellular automata interference of two waves in LuNA fragmented programing system, Valentina Markova, Mike Ostapkevich

9

Predictive modeling of suffocation in shallow waters on a multiprocessor computer system, Aleksandr Sukhinov, Albert Isayev, Aleksandr Chistyakov, Alla Nikitina, Vladimir Sumbaev, Maksim Abramov, Alena Semenyakina

10

Distributed algorithm of data allocation and load balancing for 3D meshes and lattice topologies in LuNA fragmented programming system, Georgy Schukin, Victor Malyshkin, Maxim Gorodnichev

11

PGAS approach to implement Mapreduce framework based on UPC language, Aday Shomanov, Darkhan Akhmed-Zaki, Madina Mansurova

12

A parallel locally-adaptive 3D model on Cartesian nested-type grids, Igor Menshov, Victor Sheverdin

13

Fragmentation of IADE method using LuNA system, Sergey Kireev, Norma Alias

14

Combining parallelization with overlaps and optimization of cache memory usage, Lev Gervich, Said Ammaev, Boris Steinberg

16:30-18:00

Reserved

 

THURSDAY, September  7

SOCIAL PROGRAM

CONFERENCE DINNER

 

FRIDAY, September  8

9:00-10:30

APPLICATIONS: OPTIMIZATION AND DATA ANALYSIS

9:00-9:40

Computations with numerical infinities and infinitesimals, Yaroslav D. Sergeyev

9:40 10:05

A fine-grained parallel particle swarm optimization on many-core and multi-core architectures, Nadia Nedjah, Rogério Calazan, Luiza de Macedo Mourelle

10:05-10:30

Globalizer - a parallel software system for solving global optimization problems, Alexander Sysoyev, Konstantin Barkalov, Vladislav Sovrasov, Ilya Lebedev, Victor Gergel

10:30-11:00

COFFEE BREAK

11:00-12:30

DISTRIBUTED ALGORITHMS

11:00-11:25

A probabilistic causal message ordering mechanism, Achour Mostefaoui, Stéphane Weiss

11:25-11:45

Distributed data fusion for IoT, Rustem Dautov, Salvatore Distefano

11:45-12:10  

Properties of the conservative parallel discrete event simulation algorithm,  Liliia Ziganurova, Lev Shchur

12:30-14:00

LUNCH

Meeting of the Program Committee

Papers selection for the special issue of an Int. Journal

14:00-15:30

YOUNG  SCIENTISTS  SESSION

14:00-14:25

Dynamic scheduling of computational workload for hybrid (CPU+GPU) multicomputers, Vladislav Perepelkin, Nikolay Belyaev

14:25-14:45

Automated parallelization of a simulation method of elastic wave propagation in media with complex 3D geometry surface on high-performance heterogeneous clusters, Nikita Kataev, Alexander Kolganov, Pavel Titov  

14:45-15:10

Congestion game scheduling implementation for high-throughput virtual drug screening using BOINC-based desktop grid, Natalia Nikitina, Evgeny Ivashko, Andrei Tchernykh

15:10-15:30

The optimization of traffic management for cloud application and services in the virtual data center, Denis Parfenov, Irina Bolodurina

15:00-17:00

Reserved

© NNSU 2018 | Webmaster: wwwlab@unn.ru